HAFTANIN GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR

SURİYENİN İDLİB KENTİNDE 33 TÜRK ASKERİ HAVA SALDIRISI SONUCU ŞEHİT OLDU

Suriyenin İdlib kentinde perşembe akşamı Rus destekli rejim güçleri tarafından Türk askeri birliklerine düzenlenen hava saldırısında, 33 askerimizi şehit oldu. Rus lideri putin yaptığı açıklamada;Türk askerleri gözlem noktasından dışarı çıkmamalıydı. Rusya gözlem noktasındaki askerlerin güvenliği için mümkün olan her şeyi yaptı” dedi. Rusya, Türk birliğinin bulunduğu yer ile ilgili Türk makamlarının yer bildirimini yapmadığını öne sürmesine rağmen Savunma bakanı Hulusi Akar, Rusya ile koordinat paylaşımının yapıldığını beyan ederek, Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya’nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir” dedi.

Uzun zamandır Rus destekli Rejim güçleriyle muhaliflerin savaşının sürdüğü bölgede,istikrarsızlık devam ederken, Türkiye kendi birliklerine yapılan bu saldırının sonucu olarak kararlılıkla rejim hedeflerini vurmaya devam ediyor. Bu bağlamda Suriye yönetimine ait bir çok hedef insansız hava araçları Siha’lar, obüsler ve uçaklar kullanılarak imha edildi. Ayrıca 10 Şubat’tan bu yana 1.709 Esed rejim askeri, 55 tank, 3 helikopter, 15 zırhlı araç ve 29 obüs imhası sağlanan diğer unsurlar oldu.

İdlip, Suriyenin çeşitli bölgelerinden savaş yüzünden kaçarak gelen yaklaşık 3 milyon sığınmacıyla dolu. Uzun süredir muhaliflerle rejim arasında kanlı çatışmalar yaşanıyor.

CORONAVİRÜS 50’DEN FAZLA ÜLKEDE YAYILIM GÖSTERDİ

Corona virüs ile ilgili aşı çalışmalarında, Amerikan başkanı “Neticeye çok yakınız” beyanatı verdi.

Dünya sağlık örgütü, Covid-19 virüsünün dünya geneli yayılımı ile ilgili olarak risk segmentini “yüksekten, çok yüksek’e” çıkardı. Hali hazırda elliden fazla ülkeye yayılım gösteren Coronavirüsün sebep olduğu hastalıktan Çin anakarasında etkilenen kişi sayısı 80 bine ulaştı. Çin, aldığı sıkı tedbirlerle beraber yayılım hızını ciddi oranda düşürmüş görünüyor. Fakat Çin anakarası dışında, yayılım hızı giderek artış gösteriyor. Özellikle Güney kore, İran ve İtalya, Çinden sonra virüsten en çok etkilenen ülkeler haline geldi. Virüsten ölenlerin sayısı 3 bine yaklaşmış durumda.

Dünyanın farklı yerlerinde coronavirüs aşısı ile ilgili 20 farklı çalışma olduğu beyan ediliyor. Geçen haftalarda, Çinin Moskova büyükelçisi,aşı üretimi konusunda ilerleme kaydettiklerini, yakın zamanda aşının kullanılmya başlanacağını söylemişti. Benzer bir açıklama A. B. D başkanı Donald Trumptan geldi. Ülkesinin bu konuda sonuca çok yakın olduğunu ilerleme ve çok yakın zamanda aşının insanlık için kullanılacağını söyledi.

Demir Onur hakkında 100 makale
1986 Artvin-Türkiye doğumlu. "Söz uçar yazı kalır" deyiminden yola çıkan, yazmayı seven birisi. Yazının tılsımına inanan, dünyada kalemlerin mürekkebinin tükenmesini istemeyen zat.