CORONAVİRÜS SON DURUM

Coronavirüs’te son durum ne. Hastalıkla bağlantılı ölü sayısı kaça çıktı. Virüs kaç ülkede görüldü. Hepsi bu yazıda..

Üstteki görsel Coronavirüs görülen ülkeleri ve vaka sayılarını göstermektedir.

Çinin Wuhan kentinde ki canlı hayvan pazarındaki yarasa veya pangolindenlerden insanlara bulaştığı düşünülen Covid-19 Koronavirüsü, dünya üzerinde Antartika kıtası hariç 60 ülkede yaylım göstermiş durumda. 2 mart 2020 itibariyle dünya üzerindeki toplam vaka sayısı 90 bini ölü sayısı ise 3000’ni aştı.

Çin toplamında ki vaka sayısı 80 bin, ölü sayısı ise 2912 .Çinin ardından coronavirüs yayılım alanı olarak İran, İtalya ve Güney kore başı çekiyor.Bu üç ülkede ki toplam vaka sayısı ise 7 bin civarında.

Çinden sonra Coronavirüs kaynaklı en fazla ölüm sayısı İranda. Resmi kaynaklara göre 1500 vaka bulunan İranda hayatını kaybedenlerin sayısı 66 ya ulaştı.Avrupada vaka sayısı 2200’ü bulurken, çoğunluğu İtalya merkezli olmak üzere 38 ölüm yaşandı.

Türkiyede coronavirüs görüldü mü?

Ülkemiz, salgının ilk başladığı günden itibaren olarak Çinden gelen uçuşlarda termal kamera uygulaması başlatarak bu konuda öncü konumda ki ülkelerden oldu.Yayılım durumuna göre ilk olarak Çinden gelen uçuşlar durdurulmuş, daha sonra coronavirüsün İrandaki ani yayılım haberi sonrası Türkiye İran- sınırı kapatılmış ve beraberinde uçak seferleri iptal edilerek sıkı tedbirler alınmıştır.

Şu anda Türkiyenin Çin ve İrandan başka, virüsün en önemli iki yayılım alanı olan Güney kore ve İtalya ile de uçak seferleri geçici olarak sonlandırılmış durumda.Alınan sıkı tedbirlerin Türkiye açısından iyi neticeler verdiği görülüyor.

Ülkemizde bu güne kadar herhangi bir coronavirüs vakasına rastlanmadı.

Türkiyenin Bulgaristan ve Suriye dışındaki komşularının hepsinde Coronavirüs vakaları görülmüş durumda.Tüm sınır kapılarında sıkı denetimler devam ediyor. Geçiş noktası konumundaki ülkemizin, virüs konusundaki anlamlı çabaları bizi virüsten korumuş gibi görünüyor.

Virüse yakalananlarda ne gibi belirtiler ortaya çıkıyor?

-Yüksek ateş

-Kuru öksürük

-Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı.

Koronavirüs belirtileri bu şekilde

Uzmanlara göre Coronavirüsün hiç bir belirti vermeyerek ilerleme yapması da mümkün.Uzmanlar hastalığı hafif semptomlarla geçirebileceğimizi ve diğer influenza virüslerinin yaptığından farklı olmamak kaydıyla mevsimler grip dediğimiz nezleler gibi basit bir şekilde yaşayabileceğimizi belirtiyorlar.Uzun vadede dünya nüfusunun %40 ila 70’inin enfekte olabileceğini hesaplıyorlar.

Çinin 40 bin hasta üzerinde yaptığı çalışmada ortaya çıkan tabloya göre hastalığın ;

%80’inde hafif semptomlar

%14’ünde ciddi semptomlar

%5’inde ise oldukça ağır semptomlar görülmekte.

Coronavirüs vakalarında en öenmli risk faktörleri ikincil bir hastalık ve yaş. Hayatını kaybeden insanların %80 i 60 yaş üzeri ve ikinci bir hastalığa sahip olanlar. Nefes darlığı, zatüre ve ilerki sahfada böbrek yetmezliğine neden olabilen virüs, bağışıklık sistemi zayıf olan olan insanlarda ciddi semptomlar ve ölüme neden oluyor.

Coronavirüsten korunabilmek için alınması gereken bazı önlemler.Demir Onur hakkında 100 makale
1986 Artvin-Türkiye doğumlu. "Söz uçar yazı kalır" deyiminden yola çıkan, yazmayı seven birisi. Yazının tılsımına inanan, dünyada kalemlerin mürekkebinin tükenmesini istemeyen zat.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*