Corona, hangi karınca yiyen hayvandan bulaştı?

Çinde ortaya çıkan Covid-19 isimli Corona virüsünün hayvan kaynaklı olduğu bilinsede, hangi hayvanın bu virüse tam olarak sebep olduğu bilinmiyor .Corona virüslerin yarasa,kemirgen,kedi, köpek, domuz ve kanatlı canlılarda bulunabildiğini belirten uzmanlar,Covid-19 virüsünün ilk olarak Çin Wuhanda ki balık pazarında ortaya çıktığını düşünüyorlar.

Virüsün insanlara bulaştığı ilk günlerde, uzmanların, yarasa kaynaklı olacağı konusunda ortak düşünceleri sahiptiler. Yalnız Reutersin haberine göre, Güney Çin’de bulunan Tarım üniversitesi uzmanları ,”Corona” virüsün, yarasalardan değil kabuklu, karınca yiyen bir memeli hayvan olan “pangolinlerden” bulaşmış olabileceğini söyledi.

Pangolinler genellikle uzak doğuda görülen pullu memeli bir hayvan çeşididir. Genellikle geceleri gözlemlenen bu hayvanlar, gündüzleri ise çukurlarda, ağaç ve kaya kovuklarındaki yuvalarında saklanırlar. . Pangolin, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşuyor. Besin kaynakları genelde karınca ve termitlerdir.

Pangolinler pullarıyla dikkat çeken, karınca yiyerek beslenen hayvanlardır.

Demir Onur hakkında 100 makale
1986 Artvin-Türkiye doğumlu. "Söz uçar yazı kalır" deyiminden yola çıkan, yazmayı seven birisi. Yazının tılsımına inanan, dünyada kalemlerin mürekkebinin tükenmesini istemeyen zat.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*